Tanie tłumaczenia z języka angielskiego

Świętokrzyskie questing na rowerze

Wakacje dobiegają końca. Jak aktywnie i ciekawie spędzić ich końcówkę? Nie musisz wybierać się w dalekie podróże, by przeżyć przygodę!  Wystarczy rower oraz ulotka Questu, dzięki którym odkryjesz zapomniane legendy, zabytki, czy niesamowite historie w różnych zakątkach Polski: na Mazurach, w  województwie łódzkim, świętokrzyskim czy w górach. Podczas rowerowej eskapady możesz poznać legendę o ukryciu skarbu w kościele, czy zwyczajach Łemków. Możesz również odwiedzić miejsce, w którym znajduje się replika bombowca z II Wojny Światowej, pałac, do którego często przyjeżdżała Maria Dąbrowska lub po prostu odpocząć nad brzegiem czystej rzeki czy jeziora.

Planując wakacyjne wyjazdy „last minute”, warto wziąć pod uwagę kilka czynników: odległość, atrakcyjność oraz budżet. Wybierając miejsce na podróż, nie trzeba szukać daleko, by znaleźć coś ciekawego, co zainteresuje zarówno dzieci jak i dorosłych. Dodatkowo pobyt w popularnych miejscach,  wiąże się często z wyższymi kosztami i dużą liczbą turystów. Te czynniki sprawiają, iż odnalezienie idealnego miejsca na odpoczynek nie jest proste. Zakup zorganizowanych wycieczek jest wyjściem dla tych, którzy są zbyt zajęci, by sami je zaplanować. Dla turystów, którzy lubią aktywnie spędzać czas, proponujemy questing na rowerze. To rozwiązanie dla osób, którym nie odpowiada zwiedzanie z przewodnikiem oraz organizują swój czas sami.

Z myślą o  amatorach dwóch kółek,  przygotowano questy rowerowe, które pozwalają na odwiedzenie ciekawych miejsc bardziej od siebie oddalonych.  Uczestnik questingu  może poczuć się jak  poszukiwacz skarbów,  którego celem jest odkrycie tajemnic, zapomnianych historii i legend, czy  bogactwa kulturowego danego miejsca – mówi Izabela Ozaist, trenerka questingu z Planet PR, www.questing.pl –Turysta otrzymuje specjalną ulotkę z mapką, w której znajdują się zapisane wierszem wskazówki dotyczące trasy. Podążając trasą, musi wykonać zadania i rozwiązać zagadki, które przybliżają go do odkrycia skarbu. Łamigłówki są ściśle związane z danym miejscem, jego historią, kulturą czy topografią. Na końcu uczestnik zabawy odnajduje skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest.



Które miejsca zatem warto odwiedzić w wakacje?

Z jeziorem w tle
Nie tylko dla religioznawców, ale wszystkich tych, którzy chcą poznać zapomniane tradycje i zwyczaje staroobrzędowców,  polecamy  trasę rowerową Questu „Wojnowo - szlakiem staroobrzędowców” na Mazurach Południowych (woj. warmińsko-mazurskie). Quest przybliża historię odłamu prawosławnych, którzy przybyli na tereny Mazur w XIX w i założyli wsie: Ukta, Kadzidłowo i właśnie Wojnowo. Na trasie Questu mija się zabytkową cerkiew, Molennę i klasztor nad jeziorem Duś, gdzie po przebyciu kilkunastu kilometrów można odpocząć i zażyć kąpieli w czystym jeziorze.

Mazurskie opowieści
Drugim wartym odwiedzenia miejscem na Mazurach są Piecki (woj. warmińsko-mazurskie).  Quest „W rodzinnych stronach pisarza” przybliża postać oraz dzieła zapomnianego w Polsce pisarza - Ernesta Wiecherta, który w swojej twórczości wychwalał piękno mazurskiego krajobrazu. Trasa Questu biegnie polnymi i leśnymi drogami, dociera między innymi do leśniczówki, w której wychowywał się sam pisarz.

Hej góry, góry…
Dla amatorów odpoczynku w górach polecamy magiczną podróż w zapomniany świat kultury łemkowskiej po terenie Wierchomli Małej i Wierchomli Wielkiej (woj. małopolskie), dzięki Questowi „Wierzenia Łemków”. Podczas opowieści Łemkini Nadiji  można dowiedzieć się o tradycjach związanych z wierzeniami, zwyczajami oraz przesądami Łemków, którzy już za życia umieli rozpoznawać kto po śmierci przemieni się w wampira. Trasa rowerowa wiedzie przez dolinę Wierchomli Małej i Wielkiej, obejmuje liczne kapliczki przydrożne, kamienie pamięci i dawną cerkiew.

Gratka nie tylko dla geologów
Quest o dużym walorze edukacyjnym „Szepty przeszłości” przybliża wiele historii i postaci, których motywem przewodnim była walka z okupantem. Podczas dwugodzinnej trasy rowerowej rozpoczynającej się w miejscowości Cis (woj. świętokrzyskie, gm. Ruda Maleniecka), zwiedza się między innymi rezerwat skalny „Piekiełko Szkuckie”, który oczaruje fanów nie tylko geologii, czy leśne uroczysko Ormanicha. To miejsce poświęcone zostało pamięci powstańców styczniowych z oddziału Hipolita Zawadzkiego, rozbitego w kwietniu 1863 r. w dwóch bitwach przez wojska carskie.

Przygoda z UFO
Dla miłośników science – fiction polecamy krótką trasę rowerową (ok. 6 km) „Śladami niejednej tajemnicy Piorunowa i Przyrownicy”. To właśnie Przyrownicę (woj. łódzkie, powiat łaski) odwiedziło UFO. Kiedy to się stało i jak wyglądało? Odpowiedzi szukaj w Queście! Trasa biegnie przez malownicze tereny nad rzeką, polnymi i leśnymi ścieżkami, na których można odpocząć od zgiełku miasta. Na szlaku mija się między innymi zabytkowy młyn nad stawem czy pałac w Piorunowie, w którym okresie międzywojennym częstym gościem była Maria Dąbrowska. Pisarka podczas jednej ze swoich wycieczek miała niegroźny wypadek samochodowy:  uderzyła w kamień naprzeciwko pałacu. W swoich dziennikach, które autorka „Nocy i dni” pisała przez całe życie wielokrotnie wspominała miłe chwile spędzone w Piorunowie.


Między skrzydłami bombowców
Pasjonaci historii oraz II Wojny Światowej powinni natomiast odwiedzić Dłutów (woj. łódzkie,powiat pabianicki). Piętnastokilometrowa trasa Questu „Lotniczymi historiami”  prowadzi przez las i pagórki pośród których kryją się pomniki pamięci. Przybliżają one historię  trzech polskich bombowców – „Łosi” z Eskadry Bombowej, które zostały zestrzelone przez hitlerowców na początku września 1939 roku.

Weekend z duchami
Historia z dreszczykiem czeka na miłośników dwóch kółek podczas specjalnie przygotowanej transgranicznej trasy rowerowej „Szlakiem gminnych legend”, która łączy gminę Sędziejowice z gminą Widawa. Dziesięciokilometrowy quest prowadzi polnymi i barwnymi drogami. Utrzymany jest w klimacie ludowych podań i legend, duchów, zabytkowych cmentarzy czy zapomnianych przydrożnych kapliczek. Historia nieszczęśliwej miłości młodzieńca z Górek, ukrytego skarbu powstańczego w podziemiach kościoła w Widawie, czy ducha ojca bernardyna Błeszczyńskiego to tylko niektóre z wielu atrakcji zawartych w tym Queście.  

Łapiąc motyle
Spragnionym ciszy i spokoju na łonie natury z dala od miejskiego gwaru polecamy quest „Przyrodnicze wycieczki wokół Bzury – czystej rzeczki”.  Malownicza pięciokilometrowa trasa po małej miejscowości Chociszew ( woj. łódzkie, powiat zgierski) przybliża gatunki fauny i flory występujące na tym terenie. Quest o wymiarze edukacyjnym informuje o właściwościach brzozy, lipy, czy sosny. Prezentuje również różne gatunki ryb, ptaków i zwierząt.  Po przebyciu całej trasy i odkryciu skarbu,  możesz rozłożyć koc na trawie lub odpocząć pod wiatą przy szkole, napawać się dźwiękiem bzyczących  owadów, cykających świerszczy… albo łapać motyle ;)